Jdi na obsah Jdi na menu
 


Končetiny a klouby

13. 8. 2008Končetiny se skládají z kostí, svalů, šlach a vazů. Směrem od kolena (správně od karpálního, resp. hlezenního kloubu) nejsou na jeho končetinách žádné svaly a spojení kostí je zajišťováno pouze šlachami a upínacími vazy. Tato zvláštní anatomická stavba umožňuje dokonalý pohyb. Končetiny koně jsou vystaveny značné námaze. Např. v určité fázi cvalu je celková hmotnost zvířete soustředěná pouze na jednu končetinu, přesněji řečeno na šlachy upínající se na zadní části holeně. Celkově vyvážená stavba těla koně však zabraňuje abnormalitám při pohybu, a tím předchází jeho případnému zranění.

Anatomická stavba:
Rozhodující úlohu při pohybu koně má horní část jeho končetiny. Naopak na spodní část je soustředěno břímě vlastní hmotnosti zvířete. Klouby zabezpečují ohyb končetin a současně tlumí nárazy na ně. Šlachy, upínající svaly ke kostem, pak umožňují harmonický pohyb celé končetiny.

Porovnání končetiny a typ koně:
Ačkoliv končetiny koní všech plemen a typů se vyznačují stejnou anatomickou stavbou, došlo u nich v průběhu doby k adaptaci jejich končetin. Základním pravidlem ale zůstává, že štíhlé končetiny umožňují zvířeti dosáhnout vyšší rychlost a kůň se celkově snáze a svižněji pohybuje. U těžkých koní došlo k nápadnému zvětšení povrchu kloubů, což přispívá k snazšímu rozložení vyšší hmotnosti zvířete na končetiny. Vyskytnou-li se u těžkých tažných koní nedostatečně vyvinuté klouby, bývá to často příčinou různých problémů.

Požadovaná stavba končetin:
Jen málo koní vykazuje ve všech požadavcích dokonalou stavbu končetin. Naštěstí je více těch, kteří mají jen drobné vady, než zvířat s vyslovenými problémy. Nohy stojícího koně by se měly nacházet v rozích pomyslného obdélníku těla, přičemž zadní končetiny musí být v zákrytu s předními. Párové končetiny by měly být stejně silné a také jejich klouby by měly dosahovat stejného objemu. Při pohledu ze strany by měly být rovné (zaujímat vertikální polohu k podložce), s vyjímkou zaúhlení nad kopytem. Kopyta nesmějí být vybočená (směrem do stran) ani stáčející se ve směru k podélné ose těla. Na kloubech a šlachách nesmějí být otoky ani různé výrůstky.

Špatná stavba:
Přední nohy
– Nedostatky nebo dokonce poruchy ve stavbě předních končetin zabraňují správnému rozložení hmotnosti koně. Místo toho je tíha soustředěna pouze do určitých oblastí. Vykazuje-li kůň nohu prohnutou v zápěstí, tíha hmotnosti směřuje na zadní část nášlapové plochy kopyta.

Zadní nohy
– Jsou-li zadní nohy koně posunuty příliš pod tělo, svaly jsou napnuty a dovolují nepřiměřeně dlouhý krok. Jsou-li naopak vysunuty za tělem, vznikají problémy s pravidelností pohybu. Kravský nebo rozbíhavý postoj omezuje sílu zadních končetin (kůň má přiblížené hleznové klouby a při pohybu „rozhazuje“ zadní nohy).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář